czwartek, 30 października 2014

klasa Id Edycja tekstów

Zadanie 1
Wyszukaj w sieci Internet zasady edycji tekstów i zapisz je w dokumencie Word (zasady muszą dotyczyć: tworzenia akapitów, stosowania znaków przestankowych, używania twardej spacji). Zapisz dokument w pamięci komputera na dysku D:\ w folderze swojej klasy pod nazwą zasady.docx
Zadanie 2
Do nowego dokumentu Word przekopuj poniższy tekst i popraw w nim wszystkie błędy. Zapisz dokument w pamięci komputera na dysku D:\ w folderze swojej klasy pod nazwą poprawione.docx

Powodzenia :)

Nie rzadko można spotkać się z opiniami ludzi : „ Na co komu ten cały savoir vivre ?”, „Co mi po zewnętrznych formach?”, „Czy coś się zmieni, gdy nauczę się ładnie posługiwać nożem i widelcem ?” My możemy na takie pytania odpowiedzieć : Zmieni się i to sporo ! Przede wszystkim stosunek otoczenia do Ciebie ! Gdy ktoś je kawałek mięsa wprost z noża, przy tym siorbiąc lub mlaszcząc, nikt nie będzie miał ochoty mu towarzyszyć przy posiłku, no chyba tylko osoby jedzące tak jak on. osoby które przywykły do poprawnego zachowania męczą się i tracą apetyt w towarzystwie takiego niechluja.
Osoba nie posiadająca dobrych manier może stać się pośmiewiskiem , narazić się na przykre żarty i docinki. Lekceważenie zasad, które obowiązują wszystkich, obraca się przeciwko niemu. Przyjrzyjmy się, jak zmienia nasze zachowanie i samopoczucie odpowiedni strój, np. . nowe buty , czapka lub kapelusz, który nam bardzo pasuje, zaczynamy inaczej się poruszać i jesteśmy bardziej pewni siebie. Jak natomiast fatalnie się czujemy, gdy coś nas szpeci, czy to dziura w skarpecie, brak guzika, za krótkie rękawy lub całe nieodpowiednie ubranie ( do zaistniałej sytuacji ). Ktoś może powiedzieć, że to drobiazgi, ale bardzo odbierające nam humor i pewność siebie .
W savoir vivre bardzo ważna jest dyscyplina wewnętrzna. Dobre wychowanie nakłada wiele obowiązków, np. gdy się spieszymy , pierwszym odruchem było by przepchnięcie osoby która nam stoi na drodze, ale czekamy spokojnie na swoja kolej . Gdy jesteśmy zmęczeni chętnie byśmy położyli się spać, ale nie robimy tego, bo w domu są goście. Boli nas głowa, ale widzimy, że nasza żona (lub matka) jest zmęczona domowymi obowiązkami, więc nie narzekamy tylko pomagamy w gospodarstwie by im ulżyć.
Powoli przywykając do tych drobnych pozytywnych zachowań, stajemy się opanowani, nie władają nami już odruchy, gniew czy humorki. Odnosimy zwycięstwo nad samym sobą, a właściwie nad swoimi słabościami. Tak, zatem od drobiazgów, do umiejętności posługiwania się nożem i widelcem, zdolności kontrolowania swoich odruchów, można dojść do panowania nad sobą, wpłynąć na kształtowanie się charakteru i uosobienia.
Bardzo ciekawą książeczkę ( już nieco zapomnianą ) wydał w roku 1936 Amerykanin Dale Carneg, pt. „ Jak uszczęśliwiać innych i samemu być szczęśliwym” . W książce tej autor umieścił praktyczne porady pozyskiwania sympatii, które myślę, że mają bardzo wiele wspólnego z byciem szczęśliwym i tym samym z podstawami Savoir vivre :
1. Interesuj się szczerze ludźmi.
2. Uśmiechaj się.
1. Pamiętaj, że dla każdego nazwisko jest najsłodszym i najważniejszym z dźwięków.
2. Bądź dobrym słuchaczem, zachęcaj innych bo opowiadali o sobie.
3. Rozmawiaj z każdym o tym tylko, co jest mu znane i co go interesuje.



4. Usiłuj wzmagać w każdym poczucie jego wartości i czyń to szczerze.

poniedziałek, 27 października 2014

2a Sprawdzian C++

Napisz program, który obliczy wysokość podatku dochodowego.
Wysokość rocznego dochodu – wprowadzić
Przysługują ulgi:
1.       Za Internet – odjąć od dochodu tylko realną wartość faktury, ale nie więcej niż 620 zł
2.       Za dzieci:
a.       1 – 100 zł
b.      2 – 200 zł
c.       3 i więcej – 300 zł
Sumujemy ulgi, które następnie odejmujemy od dochodu.

Podatek = (dochód – ulgi ) *18%

piątek, 24 października 2014

Klasy I LO Zagadnienia na pracę klasową


Podaję zagadnienia na pracę klasową z informatyki 

Dział I "Dzielimy się informacją"
Dział II "Bezpiecznie używamy sprawnego komputera"

1. Co jest informatyka, Internet?

2. Źródła informacji

3. Usługi internetowe – wady i zalety

4. Wyszukiwanie informacji – jak szybko i trafnie wyszukiwać informacje? (s. 41)

5. Korespondencja e-mail (jak działa poczta elektroniczna, protokoły: SMTP, POP3)

6. Sposoby komunikowania się - Usługa FTP.

7. Na straży prawa – licencja, dozwolony użytek, prawo autorskie

8. Budowa komputera – co jest na płycie głównej, gdzie gromadzić dane?

9. Jak dbać o komputer i oprogramowanie?

Powodzenia :)