poniedziałek, 18 stycznia 2016

1a - sprawdzian Word

Zadania
1. Przekopiuj poniższy tekst do dokumentu edytora Word. Pamiętaj, aby po skopiowaniu wybrać narzędzie: Wyczyść formatowanie


1.       Definicja grafiki komputerowej

Grafika komputerowa  - wywodzi się z informatyki, ma na celu wizualizację obiektów przy pomocy komputera. Polega to m.in. na tym, aby przedstawić martwą materię w sposób jak najbardziej przypominający rzeczywistość. 

2.       Podział grafiki komputerowej

Grafikę komputerowa można podzielić na:
rastrową - (zwaną również bitmapową), składa się ona z pojedynczych pikseli, które ostatecznie tworzą dwuwymiarową siatkę. Jakość obrazu rastrowego określana jest przez rozdzielczość i głębię kolorów. 
wektorową - ten rodzaj grafiki różni się znacząco od poprzedniej, ponieważ zamiast korzystać z pojedynczych pikseli do opisu obrazu, wykorzystuje tzw. prymitywy, do których należa linie, łuki, punkty, wielokąty itp.
trójwymiarową (3D) -zajmuje się wizualizacją obiektów trójwymiarowych. Scena z grafiką 3D musi zostać zrenderowana i zrasteryzowana, ponieważ monitor jest wstanie wyświetlać tylko grafikę 2D. Proces tworzenia grafiki trójwymiarowej składa się z:
modelowania -proces tworzenia i modyfikacji obiektów trójwymiarowych za pomocą specjalizowanego programu komputerowego, zwanego modelerem. Modeler dostarcza zestawu niezbędnych narzędzi, a także często zbioru podstawowych figur.
utworzenia sceny - polega na wzajemnym poustawianiu względem siebie utworzonych w poprzednim etapie obiektów, określenie świateł oraz kamer.
Renderingu - przeliczenie danej sceny i utworzenie pliku wyjściowego w formie obrazu statycznego lub animacji. Podczas renderingu wyliczane są m.in. odbicia, cienie, załamania światła, mgła, atmosfera, efekty wolumetryczne. Jest to bardzo czasochłonna operacja niewymagająca, poza przygotowaniem, żadnej ingerencji ze strony człowieka.
Wyniku tych operacji otrzymujemy gotowy obraz do wyświetlenia na monitorze lub wydrukowania
3.       Co to są filtry?

Filtry służą do zmieniania wartości danego punktu, biorąc pod uwagę jego najbliższe otoczenie. Filtr rozumiany jest jako tablica jedno lub dwuwymiarowa.

4.       Rodzaje filtrów w grafice
Do podstawowych filtrów graficznych należą:

Filtr dolnoprzepustowy -filtr ten służy do przepuszczania elementów obrazu o małej częstotliwości, a tłumieniu lub całkowitemu blokowaniu elementów o dużej częstotliwości. Wykorzystuje się je głównie do redukcji szumu w obrazie

Rysunek 1. Filtr dolnoprzepustowy

Filtr górnoprzepustowy - służy do wzmocnienia szczegółów o dużej częstotliwości, przy zachowaniu integralności szczegółów o małej częstotliwości. Filtr ten wykorzystywany jest do zaakcentowania szczegółów w obrazie, tak, aby były lepiej rozpoznawane i widoczne, przy stosowaniu tego filtru zwiększa się ostrość obrazu, wadą jego jest fakt, iż zwiększa szum w obrazie.


Rysunek 2. Filtr górnoprzepustowy

Filtr medianowy- służy do usuwania z obrazu zakłóceń typu punktowego. Działa na zasadzie, że do piksela docelowego wpisywana jest mediana z wartością pikseli sąsiednich. Mediana wyznaczana jest w sposób, że do wartości pikseli z otoczenia sortuje się od największego do najmniejszego a następnie wybiera się wartość środkową ciągu.


Rysunek 3. Filtr medianowy


Filtr wykrywający krawędzie - nazywany konturowym, służy do zaznaczenia kształtów obiektu w obrazie. Działają na zasadzie gradientowej (gradient określa jak zmieni się jasność pomiędzy sąsiednimi pikselami). Filtry wykrywające krawędzie służy do rozjaśnia lub ściemniania obrazu. Stopień nasycenia określany jest przez zmienną. Gdy jej wartość jest dodatnia to obraz jest rozjaśniany, w przeciwnym wypadku następuje odjęcie wartości: [+] + [-] = [-] obraz jest przyciemniany.
Negatyw po filtrowaniu, służy do "odwrócenia" obrazu pod względem barwy. Kolory jasne stają się ciemne, a ciemne jasnymi

Rysunek 4. Negatyw 



2. Wstaw do dokumentu numery stron (dół strony, na środku).
3. Do nagłówka wpisz swoje imię i nazwisko i zmień styl czcionki na kursywę, kolor purpurowy.
4. Na nowej stronie wstaw automatyczny spis treści.
5. Wstaw do tekstu ilustracje – w wyznaczonym miejscu tekstu. Uwaga! Pamiętaj, ilustracja musi znajdować się w nowym akapicie. 

Rysunek 1 

Rysunek 2

Rysunek 3 

Rysunek 4

6. Na kolejnej nowej stronie wstaw automatyczny spis ilustracji.
7. Na następnej  nowej stronie wstaw i sformatuj tabelę.


8. Wstaw nową pustą stronę i wykonaj rysunek  wykorzystując narzędzie Krzywe  Beziera (poniżej przykładowy rysunek). Pamiętaj o zgrupowaniu obiektów.
9. Zapisz dokument w pamięci na dysku D:\ w folderze swojej klasy. W nazwie pliku wpisz swoje nazwisko, np. Kowalski.docx

Powodzenia :) 



niedziela, 17 stycznia 2016

Tworzenie odbić w programie Photoshop - sprawdzian

Zadania

1. Pobierz zdjęcie do obróbki cyfrowej 
Zdjęcie możecie pobrać z mojej strony lub kliknąć w link  http://kahwah.cba.pl/wp-content/uploads/2012/09/83620_kawa_czarna_filizanka_ziarenka.jpg , aby otworzyć zdjęcie.





2. Usuń z tło z obrazka.
3. Dodaj odbicie filiżanki z kawą.
4. Dodaj napis reklamujący kawę (sam/a ustal nazwę kawy)
5. Zapisz plik pod nazwą reklama kawy.psd w folderze swojej klasy na dysku D:\